Najczęstsze przyczyny swędzenia uszu

Ze swędzeniem uszu mamy do czynienia zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Nie ma ono jednej tylko przyczyny, zawsze przy tym należy podchodzić z dużą dozą ostrożności do tego objawu.

Grzybica ucha

Swędzenie ucha może mieć wiele przyczyn, jedną z najpopularniejszych okazuje się przy tym grzybiczne zapalenie ucha zewnętrznego. Jego źródeł można szukać tak w urazach, jak i w zaleganiu wody w przewodzie słuchowym, schorzenie wiąże się jednak również z długotrwałym przyjmowaniem niektórych antybiotyków. Swędzenie zwykle nie jest jedynym jego objawem. Pacjenci skarżą się także na zmiany o charakterze rumieniowo-złuszczającym, wyciek wydzieliny z ucha, a także zaburzenia słuchu. Skuteczne leczenie jest możliwe jedynie pod kontrolą lekarza, co przy tym szczególnie istotne – nie zaleca się zwlekania z nim.

Najczęstsze przyczyny swędzenia uszu

Alergia

Gdy mówimy o typowych objawach alergii, zwykle nie wspominamy o swędzeniu uszu. Pacjentom zmagającym się z alergicznym nieżytem nosa objaw ten nie jest jednak wcale obcy. Poza nim pojawia się także kichanie, kaszel, obecność wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła, a także światłowstręt. Leczenie alergii jest bardzo trudne i zwykle ogranicza się do unikania czynników odpowiedzialnych za jej pojawianie się oraz łagodzenie objawów. I w tym przypadku najlepsze rezultaty daje korzystanie z pomocy lekarza.

Ucho pływaka

Z zapaleniem ucha zewnętrznego mamy do czynienia przede wszystkim wtedy, gdy jest ono długotrwale wystawione na kontakt z wilgocią lub wodą. Właśnie dlatego choroba ta zyskała swoja popularną nazwę. Tym razem poza swędzeniem mamy do czynienia także z obrzękiem oraz zaczerwienieniem w obrębie wszystkich narządów ucha zewnętrznego. Mogą pojawić się także zmiany na skórze ucha i dolegliwości bólowe, dla których charakterystyczne jest choćby to, że nasilają się w trakcie picia i jedzenia.

Nieprawidłowe czyszczenie uszu

Coraz więcej uwagi poświęca się temu, że techniki stosowane przez wiele osób podczas czyszczenia uszu pozostawiają wiele do życzenia. Najpoważniejszym problemem wydaje się w tym kontekście stosowanie w nieprawidłowy sposób patyczków higienicznych, a także innych przyrządów teoretycznie służących właśnie higienie. Konsekwencją są mikrourazy wywołujące zarówno swędzenie, jak i pieczenie uszu w środku. Na szczęście, wrażenie to zwykle mija samoistnie już po kilku dniach.

Warto przeczytać również: https://www.fonix.pl/bol-uszu/swedzenie-uszu-skad-sie-bierze-i-co-moze-oznaczac/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz